KURUMSAL

BAB GIDA ithalat faaliyetlerine, 2019 Mayıs ayında artisan gelato hammadde üreticisi PREGEL ürünlerini dahil ederek, PREGEL Türkiye resmi ithalatçısı konumuna gelmiştir. Şimdiye kadar alışılagelmiş ürünlerin dışına çıkarak, uzun ar-ge süreçlerini tamamlayarak Türkiye pazarının lokal ihtiyaçlarına cevap verecek yeni ürünler ile karşınızdayız.

PreGel'in kökeni, toplumda yerleşik ve kurucularıyla yakından bağlantılı, güzel bir İtalyan girişimcilik hikayesidir. Hayatını araştırma, inovasyon, ürün kalitesine ve müşteriye memnuniyetine adayanların  hikayesi büyük bir bağlılık ve tutku hikayesidir. PreGel, Emilia Romagna'daki küçük bir kasabada başlayan ve tüm dünyaya bir yenilik getirmeyi başaran bir aile tarafından ömür boyu sürecek bir çalışmanın meyvesidir.

Her şey, 1967'de, Dr. Luciano Rabboni ve eşi, gelato ve pastane için zanaat ürünleri üreten küçük bir işletmeye başladıkları zaman, Scandiano, Emilia-Romagna'da başlar. Yıllar sonra, gelato ve pastacılık endüstrisinde gerçek bir kurum haline gelenin temellerini atmak, “hazır gelato malzemeleri” anlamına gelen “gelatoya hazırlık için kısa” olan PreGel adını seçmeye karar verdiler.

Faaliyetin ilk yıllarında, PreGel, dondurma karışımlarını hala el işi üzerinde güçlü bir tutuma sahip bir ortamda sunma kararlılığıyla ilerleyerek, endüstriyel üretimin de yüksek kalite ile çalışabileceği fikrini dile getiriyor.

Konsantre meyve pastalarına ek olarak, şirketin ilk önde gelen ürünü olan PreGel, 70'li yılların başında, Zabajone Vittoria ve kendi türünün ilki olan Gran Stracciatella Reale gibi tarih yazmış olan daha fazla gelato karışımını piyasaya sürdü. Bu ve diğer birçok yenilikçi gelato ürünleri için, PreGel çok sayıda uluslararası ödül kazandı ve taklit girişimlerine rağmen, ilk önce İtalya'da ve ardından Almanya'da esnaf dondurma endüstrisinde lider bir şirket olarak ortaya çıktı. 1975 yılında, bu yeni evreyi işaretlemek için, PreGel meyve ağacı, bugün hala yapıldığı gibi, kalite ve güvenilirlik ürünlerini simgeleyen torba ve kovalara tasarlanmış ve yerleştirilmiştir.

İlerleyen yıllar boyunca, inovasyon dürtüsü devam ediyor ve PreGel, ilk meyve gelato üssü olan Tiramisù Paste ve Fruttosa gibi devasa buluşların başlamasıyla altın bir dönem yaşıyor. Bununla birlikte, en büyük dönüm noktası, Dr. Rabboni'nin devrim niteliğinde bir ürünü mükemmel hale getirdiği 1985 yılında bir Pazar öğleden sonra geliyor: ilk dondurulmuş yoğurt karışımı olan Yoggi®. Taze ve yoğurt tadına benzeyen hafif ve doğal tadı sayesinde, Yoggi® hemen ezici bir başarıya dönüşerek mutlak kalitenin mükemmel bir örneği haline gelir ve taklitleri herhangi bir işe yaramaz hale gelir.

90'lı yılların başında gelato “Rimini, Diamond ve Vittoria” nın ilk gelato bazları büyük başarı ile tanıtıldı. Tamamlanmış ve dengeli bu ürünler, gelato laboratuvarlarındaki çalışmalarda devrim yaratmaya yardımcı olarak üretimi büyük ölçüde basitleştirir ve hızlandırır. Aynı dönemde PreGel Arabeschi®, zengin ve lezzetli gelato ve en yüksek kalitede malzemelerle yapılan pasta dolgusu da doğar. 1998'de eşit derecede önemli çığır açan ürün, taze meyvelerin korunmasında eşsiz ve patentli bir ürün olan Pregellina® geliyor.